INNOPROM — 2024: mamlakatimizda katta sanoat haftaligi boʻlib oʻtmoqda
Toshkentda "INNOPROM" Xalqaro sanoat ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi. Tadbirda O‘zbekiston va Rossiya ishbilarmonlari, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Tatariston, Xitoy kabi 20 dan ortiq davlalatlarning 300 dan ortiq yirik sanoat korxona va kompaniyalari soha yutuqlari va ishlab chiqarish imkoniyatlarini namoyish etmoqda . Ko'rgazmaning umumiy maydoni 14 ming kvadrat metrni tashkil qiladi. Forum dasturidan 15 dan ortiq yirik tadbirlar va 200 dan ortiq ishbilarmonlik uchrashuvlari o‘rin olgan.
INNOPROM doirasida ikki tomonlama sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, yangi imkoniyatlar va istiqbollarni aniqlash, yangi qo‘shma loyihalarni ishga tushirish bo‘yicha muzokaralar olib boriladi.
Mazkur ko‘rgazmada “O‘zcharmsanoat” uyushmasi va unga a'zo korxonalar jamoaviy stendi bilan ishtirok etmoqda. Ko‘rgazmada uyushmaga a’zo 40 dan ortiq korxonaning 100 dan ortiq turdagi charm-poyabzal mahsulotlari namoyish etilmoqda.
Mahalliy korxonalar xorijlik hamkorlarga nafaqat tayyor charm, poyabzal, moʻynali buyumlar, balki mahalliylashtirish dasturi asosida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni ham namoyish etmoqda. Bu jun, qorako'l mo'yna, PVX, jelatin, poliuretan, lanolin, avtomobil o'rindiqlari uchun charmdan tayyorlangan mahsulotlardir.
Ko‘rgazma hamkorlikni kengaytirish va yangi eksport xaridorlarini topish uchun ajoyib imkoniyat bo‘ldi.
Ko‘rgazmaning birinchi kunida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi vakillari Rossiya, Tojikiston, Belarus kompaniyalari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. O‘zaro manfaatli muzokaralar olib borildi. Xususan, Rossiyaning "Кибер цех"  kompaniyasi bilan muloqot boʻlib oʻtdi. Suhbat mavzusi  ishlab chiqarishni rejalashtirish uchun sun'iy intellekt usullaridan foydalanishdir. Bu birinchi tizim bo'lib, u ishlab chiqarish vaqtini qisqartiradi, unumdorlikni  oshiradi, tugallanmagan ishlar hajmini kamaytirad. Energiya xarajatlarini kamaytiradi.
Umuman olganda, Xalqaro sanoat ko'rgazmasi “INNOPROM Markaziy Osiyo” ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash va yangi aloqalarni izlash uchun samarali platformaga aylandi. Oldinda hali yangi muzokaralar bor. Ko'rgazma 24 aprelgacha davom etadi

ИННОПРОМ-2024: проходит большая промышленная неделя
В Ташкенте начала свою работу Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ. На мероприятии демонстрируют достижения промышленности и производственные возможности представители бизнеса Узбекистана и России, а также более 300 крупных промышленных предприятий и компаний из 20 стран мира, таких как Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Тажикистан, Туркменистан, Татарстан, и Китай. Общая площадь выставки – 14 тысяч квадратных метров. В рамках программы форума пройдет более 15 масштабных мероприятий и более 200 деловых встреч.
В рамках «ИННОПРОМА» запланировано проведение переговоров по расширению двустороннего промышленного сотрудничества, определению новых возможностей и перспектив, запуску новых совместных проектов.
Ассоциация «Узчармсаноат» также участвует в этой выставке со своим коллективным стендом. В экспозиции представлено более 100 видов кожевенно-обувной продукции свыше 40 предприятий-членов ассоциации.
Отечественные предприятия демонстрируют зарубежным партнерам не только готовую кожу, обувь, кожгалантерею и меховые изделия, но и продукцию, производимую в рамках программы локализации. Это изделия из шерсти, каракуля, ПВХ, Желатин,  полиуретан, ланолин, кожа для автомобильных сидений.
Выставка стала прекрасной возможностью для расширения сотрудничества и поиска новых покупателей-экспортеров.
В первый день выставки представители Ассоциации «Узчармсаноат» провели встречи с компаниями из России, Таджикистана, Беларуси. Ведутся взаимовыгодные переговоры.
В частности, состоялся диалог с российской компанией "Кибер цех". Темой разговора стало первая ситстемв в России, использующая методы искусственного интеллекта для планирования производства , которая позволит уменьшить длительность производственного цикла, увеличить производительность работ, уменьшить объем незавершенного производства и сокращение энергетических затрат.
В целом Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ. Центральная Азия» стала эффективной площадкой для укрепления двусторонних связей и поиска новых контактов. Впереди еще новые переговоры. Работа выставки продолжиться до 24 апреля включительно.