Hyundai, Kia, Toyota kompaniyalari uchun Oʼzbekiston tayyor charm yetkazib beradi
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasining Janubiy Koreyaga amalga oshirgan tashrifi davomida mazkur mamlakatning avtomobilsozlik korxonalari uchun charm mahsulotlarini yetkazib beruvchi “JM” kompaniyasi bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Muloqotda mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan charm mahsulotlar sifati, xom ashyo bazasi, korxonalarda qoʼllanilayotgan zamonaviy texnologiyalar, invest muhit toʼgʼrisida Koreya kompaniyasiga batafsil maʼlumot berildi.
“JM” kompaniyasi Janubiy Koreyadagi eng yirik charm ishlab chiqaruvchi korxona sanaladi. Bu yerda tayyorlanayotgan charm mahsulotlar asosan Hyundai, Kia, Toyota kompaniyalarining avtomobillariga yetkazib beriladi. Kompaniyaning yillik daromadi 250 million dollarni tashkil etadi. 1 milliard dollar evaziga barpo etilgan ishlab chiqarish korxonasi toʼliq Italiya va Germaniya texnologiyalari bilan jixozlangan.
Muloqotda kompaniya Oʼzbekistonda soʼngi yillarda charmsanoat sohasidagi oʼzgarishlar va yangilanishlardan habardor ekanligi, shu sabab charmning ikkilamchi va tayyor xoldagi koʼrinishini aynan mamlakatimizdan xarid qilishni rejalashtirayotganini maʼlum qildi.
Shuningdek, “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasi ishlab chiqarish jarayonlari, mahsulotlar sifati bilan yaqindan tanishdi. Shu yerning oʼzida “JM” kompaniyasi vakillariga respublikamizning 16 ta hududida tashkil etilgan KSZlari va ularda charmsanoat sohasiga yoʼnaltirilgan loyihalarni amalga oshirish boʼyicha biznes takliflar taqdim etildi.
Kompaniya Toshkent viloyatida qoʼshma korxona ochish va u yerda ishlab chiqariladigan charmni Janubiy Koreya bozoriga va avtomobilsizlik sohasidagi yirik kompaniyalarga yetkazib berish boʼyicha oʼz tashabbuslarini bildirdi.
Kompaniya delegatsiyasi aprelь oyida Toshkentga tashrif buyurib charm ishlab chiqaruvchi mahalliy korxonalar bilan muzokarlar oʼtkazishga va amalga oshiriladigan loyihalarni muhrkama qililb olishga tayyor ekanligini maʼlum qildi.
Shunday qilib, Oʼzbekistonda tayyorlanayotgan charm mahsulotlar kelgusida Janubiy Koreyaning yirik avtomobil zavodlarida ishlab chiqarilayotgan avtoulovlarda qoʼllanila boshlanadi.

Узбекистан начнет поставлять готовую кожу в компании Hyundai, Kia, Toyota
В ходе визита делегации ассоциации «Узчармсаноат» в Республику Корея состоялась встреча с компанией JM, поставляющей в Узбекистан кожевенную продукцию для автомобильной промышленности этой страны.
В ходе встречи партнерам была представлена подробная информация о качестве кожи, производимой в нашей стране, сырьевой базе, современных технологиях, используемых на предприятиях, инвестиционной среде.
Компания JM является крупнейшей компанией по производству кожи в Южной Корее. Продукция, производимая здесь, в основном поставляется в такие автоконцерны, как Hyundai, Kia и Toyota. Годовой доход компании составляет 250 млн долларов. Завод, стоимостью 1 млрд долларов, полностью оснащен итальянскими и немецкими технологиями.
На встрече руководство южнокорейской компания подчеркнуло, что внимательно следит за происходящими в последние годы изменениями и нововведениями в кожевенно-обувной отрасли Узбекистана, поэтому интерес к сотрудничеству большой. Озвучены планы по закупке кожи второго и третьего передела (готовой кожи) в нашей стране.
Также делегация ассоциации «Узчармсаноат» ознакомилась с производственными процессами и качеством выпускаемой корейской компанией продукции. В свою очередь представителям JM были представлены деловые предложения по реализации проектов в сфере производства кожи и обуви на базе малых промышленных зон, созданных в 16 регионах Узбекистана.
Корейская сторона высказала инициативу об открытии совместного предприятия в Ташкентской области и экспорте производимой на его базе продукции в Южную Корею, а именно крупным компаниям в сфере автомобилестроения.
Делегация JM планирует посетить Ташкент в апреле этого года для проведения дальнейших переговоров с узбекскими кожзаводами по планируемым к реализации проектам.
Таким образом, уже в скором будущем кожа, производимая в Узбекистане, будет использоваться в отделке салонов автомобилей, выпускаемых на крупных автозаводах Южной Кореи.