O‘zbekiston charm brendlari “Top Quality Brand” va “Peng Sheng Charm” — xalqaro sertifikatlash jarayonida
14.08.2025
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi Pokiston Islom Respublikasining Asian Verification & Consulting (Pvt. Ltd) kompaniyasi bilan hamkorlikda O‘zbekistondagi bir nechta charm mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalarda ishlab chiqarish jarayonlari va ekologik standartlarga muvofiqlikni o‘rgandi. Mazkur tashrifning asosiy maqsadi — korxonalarni global bozorda tan olinishi uchun zarur bo‘lgan xalqaro sertifikatlash, xususan, LWG (Leather Working Group) auditi jarayoniga tayyorlashdir.
Ekspert tomonidan berilgan tavsiyalar asosida korxonalarning joriy holati tahlil qilindi va sertifikat olish uchun zarur tayyorgarlik bosqichlari hamda muddatlari belgilandi. Unga ko‘ra, mahalliy charm korxonalarining xalqaro auditdan o‘tishga tayyor bo‘lishi uchun 8–18 oylik davrda aniq ish rejalari amalga oshiriladi.
Asian Verification & Consulting kompaniyasi hamda “Top Quality Brand” MCHJ, “Peng Sheng Charm” MCHJ, “Nafis Charm” MCHJ, “Hamkor Nur Savdo” MCHJ, “Premium Leather” MCHJ o‘rtasida ikki tomonlama shartnomalar imzolandi. Ular xalqaro audit talablariga mos tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha dastlabki ishlarni boshlab yubordi.
Bugungi kunda “Top Quality Brand” va “Peng Sheng Charm” korxonalarining mavjud ishlab chiqarish quvvatlari va ichki jarayonlari LWG auditini o‘tkazish uchun yetarli darajada deb baholanmoqda. Mazkur korxonalarda tayyorgarlikning yakuniy bosqichlari faol davom etmoqda.
LWG sertifikati — global charm sanoatida ekologik barqarorlik, resurslardan oqilona foydalanish va ishlab chiqarish sifatini baholovchi yetakchi xalqaro standartdir. Ushbu sertifikatga ega korxonalar nafaqat ekologik jihatdan mas’uliyatli ishlab chiqaruvchi sifatida tan olinadi, balki eng yirik xalqaro xaridorlar va brendlar bilan bevosita hamkorlik qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Узбекские бренды «Top Quality Brand» и «Peng Sheng Charm» — в процессе международной сертификации
Ассоциация «Узчармсаноат» совместно с пакистанской компанией Asian Verification & Consulting (Pvt. Ltd) провела изучение производственных процессов и соответствия экологическим стандартам на ряде кожевенных предприятий Узбекистана. Основная цель визита — подготовка компаний к международной сертификации, необходимой для признания на мировом рынке, в частности, к прохождению аудита LWG (Leather Working Group).
На основе рекомендаций эксперта был проведён анализ текущего состояния предприятий, определены этапы подготовки и сроки получения сертификата. Согласно плану, для выхода на аудит предприятиям кожевенной отрасли потребуется 8–18 месяцев целенаправленной работы.
Между компанией Asian Verification & Consulting и предприятиями «Top Quality Brand» МЧЖ, «Peng Sheng Charm» МЧЖ, «Nafis Charm» МЧЖ, «Hamkor Nur Savdo» МЧЖ, «Premium Leather» МЧЖ подписаны двусторонние соглашения. Они уже приступили к предварительным мероприятиям по подготовке к соответствию международным требованиям аудита.
На сегодняшний день производственные мощности и внутренние процессы предприятий «Top Quality Brand» и «Peng Sheng Charm» признаны достаточными для проведения аудита LWG. Ведётся завершающий этап подготовки.
Сертификат LWG — это ведущий международный стандарт кожевенной промышленности, оценивающий экологическую устойчивость, рациональное использование ресурсов и качество производства. Обладатели сертификата признаются не только как экологически ответственные производители, но и получают прямой доступ к сотрудничеству с крупнейшими международными покупателями и брендами.
По мнению специалистов, этот процесс повысит позиции кожевенной отрасли Узбекистана на международной арене, расширит экспортные возможности и укрепит статус продукции как «глобального экологического бренда».