Jelatin uchun yangi bozor: Mo‘g‘uliston orqali Koreya va Yaponiyaga reeksport muhokama qilindi
O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasi yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Geografik yaqinlik, xomashyo resurslari va qayta ishlash salohiyatini samarali uyg‘unlashtirish orqali ikki mamlakat mintaqaviy bozorlarda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishga intilmoqda.
Shu maqsadda, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi Akbar Sultonov boshchiligidagi delegatsiyaning Mo‘g‘ulistonga amalga oshirgan ishbilarmonlik tashrifi doirasida qator istiqbolli muzokaralar tashkil etildi.
Tashrifning eng e’tiborga molik jihatlaridan biri – O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan jelatin va protein mahsulotlariga Mo‘g‘uliston kompaniyalari tomonidan bildirilgan qiziqish bo‘ldi. Muzokaralar chog‘ida mazkur mahsulotlarni Mo‘g‘uliston orqali Janubiy Koreya va Yaponiya bozorlariga reeksport qilish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Bu nafaqat O‘zbekiston mahsulotlari uchun yangi bozor eshiklarini ochadi, balki ularni xalqaro ta’minot zanjiriga ulashda ham muhim o‘rin tutadi. Mo‘g‘ulistonning Osiyo–Tinch okeani mintaqasiga yaqin joylashuvi, bojxona imtiyozlari va logistika imkoniyatlari O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan sifatli mahsulotlar bilan uyg‘unlashib, eksport jarayonini yanada samarali qilish imkonini yaratadi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi Ulan-Bator shahridagi “ECO Industrial Zone” iqtisodiy hududida ham bo‘lib, mazkur hududdagi infratuzilma, logistika, energetika ta’minoti va investitsiya muhiti bilan yaqindan tanishdi.
Ushbu hududda junni qayta ishlash va undan tayyor tolalar ishlab chiqarish yo‘nalishida O‘zbekiston korxonalari bilan autsorsing asosida hamkorlik qilish bo‘yicha takliflar bildirildi. Bu esa ikki davlatning ishlab chiqarish imkoniyatlarini birlashtirgan holda jahon bozoriga yangi mahsulot turlari bilan chiqish uchun asos yaratadi.
Tashrif davomida go‘sht va xom teri yetishtiruvchi Mo‘g‘uliston kompaniyalari bilan ham ikki tomonlama aloqalar o‘rnatildi. Bu tashabbus kelgusida O‘zbekiston charm sanoatini xomashyo bilan barqaror ta’minlash, xomashyo manbalarini geografik diversifikatsiya qilish va tannarxni optimallashtirish imkonini beradi.
Mo‘g‘uliston orqali Janubiy Koreya va Yaponiya bozorlariga chiqish bo‘yicha muhokama qilingan imkoniyatlar — O‘zbekiston sanoati uchun strategik ahamiyatga ega. Jelatin, protein, jun va charm kabi mahsulotlarni qayta ishlash, klasterlar yaratish va reeksportni tashkil etish — bugungi global iqtisodiyotda raqobatbardosh bo‘lishning muhim qadami sanaladi.

Новый рынок для желатина: обсужден реэкспорт в Корею и Японию через Монголию
Сотрудничество между Узбекистаном и Монголией в сфере промышленности выходит на новый уровень. Географическая близость, наличие сырьевых ресурсов и потенциал переработки создают условия для выпуска конкурентоспособной продукции на региональные рынки.
В рамках бизнес-миссии, возглавляемой председателем Ассоциации «Uzcharmsanoat» Акбаром Султановым, состоялись ряд перспективных переговоров в Монголии.
Особое внимание было уделено интересу монгольских компаний к узбекской продукции — желатину и протеину. Стороны обсудили возможности реэкспорта этих продуктов на рынки Южной Кореи и Японии через территорию Монголии.
Такой формат сотрудничества открывает новые экспортные горизонты и способствует интеграции узбекской продукции в международные цепочки поставок. Географическое положение Монголии, её таможенные льготы и логистический потенциал в сочетании с высоким качеством узбекской продукции создают благоприятную основу для эффективного экспорта.
Узбекская делегация также посетила экономическую зону "ECO Industrial Zone" в Улан-Баторе и ознакомилась с её инфраструктурой, энергетикой и инвестиционной средой. Были обсуждены предложения по совместной переработке шерсти и производству пряжи на условиях аутсорсинга с узбекскими предприятиями.
Кроме того, были установлены контакты с монгольскими поставщиками мяса и сырой кожи. Эти договорённости в будущем обеспечат стабильное сырьевое снабжение узбекской кожевенной отрасли и помогут оптимизировать затраты.
Обсуждение возможности выхода на рынки Южной Кореи и Японии через Монголию представляет собой стратегический шаг для узбекской промышленности. Переработка желатина, протеина, шерсти и кожи с последующим реэкспортом является одним из ключевых элементов конкурентоспособности в современной глобальной экономике.