“O‘zcharmsanoat” uyushmasi vakillari Pokistonga amalga oshirilgan biznes-missiya doirasida Lahor shahrida bir qator samarali uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tashrif davomida delegatsiya Pokistonning yetakchi teri va poyabzal ishlab chiqaruvchisi — “Dada Enterprises Limited” rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazdi. 1965 yilda tashkil etilgan kompaniya bugungi kunda 60 dan ortiq mamlakatga teri mahsulotlarini eksport qilmoqda. Kompaniyaning terini qayta ishlash va poyabzal ishlab chiqarish sohasidagi yillik tovar aylanmasi 50 million dollarni tashkil etadi. Korxona LWG Gold Rated, BSCI, ISO 9001 va ISO 14001 xalqaro sertifikatlarga ega.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston charm-poyabzal sanoatida amalga oshirilayotgan islohotlar, tadbirkorlar uchun yaratilgan soliq va bojxona imtiyozlari, investitsiya va eksport imkoniyatlari haqida taqdimot o‘tkazildi. Muzokaralar yakunida tomonlar o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Delegatsiya, shuningdek, Pakistan Tanners Association rahbariyati bilan muzokaralar olib bordi. Ushbu uyushma Pokiston charm sanoatining yetakchi ishtirokchisi hisoblanadi va mamlakat eksport hajmida muhim o‘rin tutadi.
Uchrashuv davomida Lahor shahrining yirik kompaniyalari rahbarlariga O‘zbekistondagi islohotlar, soliq va bojxona imtiyozlari, investitsiya muhiti haqida taqdimot qilindi. Tadbirda Pokiston ishbilarmonlarini O‘zbekistonga “biznes-tur” tashrifini amalga oshirish taklifi bildirildi.
Tashrif doirasida o‘tkazilgan muzokaralar ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, investitsiya va savdo aloqalarini rivojlantirishga xizmat qiladi.

Strategic Meetings on Leather Industry in Lahore
As part of its business mission to Pakistan, representatives of the O‘zcharmsanoat Association held a series of productive meetings in the city of Lahore.
During the visit, the delegation conducted negotiations with the management of “Dada Enterprises Limited”, one of Pakistan’s leading leather and footwear manufacturers. Established in 1965, the company currently exports its leather products to more than 60 countries worldwide. The company's annual turnover in leather processing and footwear production amounts to 50 million USD. It holds international certifications including LWG Gold Rated, BSCI, ISO 9001, and ISO 14001.
During the meeting, a presentation was delivered on the reforms in Uzbekistan’s leather and footwear industry, tax and customs incentives available for entrepreneurs, and investment and export opportunities. Following the negotiations, a Memorandum of Understanding was signed.
The delegation also held talks with the management of the Pakistan Tanners Association, a key player in Pakistan’s leather industry, which holds a significant position in the country’s export volumes.
At the meeting, information was presented to the heads of major Lahore companies about the reforms in Uzbekistan, tax and customs incentives, and the investment climate. Pakistani business representatives were invited to organize a business trip to Uzbekistan.
The negotiations held during the visit are expected to strengthen cooperation between the two countries and promote the development of investment and trade relations.