“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi Akbar Sultanov Bangladeshning taniqli biznes eksperti, Best Sourcing kompaniyasi asoschisi va bosh direktori Mehdi Mahbub bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki mamlakat sanoati o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Muzokaralar davomida quyidagi asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha kelishuvga erishildi:
🔹 Ikki tomonlama sanoat aloqalarini yo‘lga qo‘yish:
Tayyor charm, poyabzal, aksessuarlar va xomashyo sohalarida O‘zbekiston va Bangladesh korxonalari o‘rtasida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalasi ko‘rib chiqildi.
🔹 Investitsiyalarni jalb etish:
Bangladeshlik investorlarni O‘zbekiston charm sanoatiga jalb etish bo‘yicha istiqbolli loyihalar ishlab chiqiladi. Bu borada O‘zbekistonning sanoat infratuzilmasi, imtiyozli hududlari, eksport salohiyati hamda xorijiy sarmoya uchun yaratilgan shart-sharoitlar taqdim etiladi.
🔹 Strategik yo‘l xaritasini ishlab chiqish:
Tomonlar o‘zaro aloqalarni tizimli va uzoq muddatli asosda rivojlantirish uchun aniq harakatlar rejasini ishlab chiqishga kelishib oldilar.
Muzokaralar yakunida tomonlar sanoat aloqalarini chuqurlashtirish, kadrlar tayyorlash, sarmoya loyihalarini ilgari surish hamda xalqaro maydonda O‘zbekiston charm sanoatini faol targ‘ib qilish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirishga kelishib oldilar.

Председатель Ассоциации «Узчармсаноат» Акбар Султанов провёл переговоры с известным бизнес-экспертом из Бангладеш, основателем и генеральным директором компании Best Sourcing Мехди Махбубом.
Во время встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между промышленными секторами двух стран. По итогам переговоров стороны достигли согласия по следующим ключевым направлениям:
🔹 Налаживание двусторонних промышленных связей:
Были рассмотрены вопросы практического взаимодействия между компаниями Узбекистана и Бангладеш в сферах готовой кожи, обуви, аксессуаров и сырья.
🔹 Привлечение инвестиций:
Разрабатываются перспективные проекты по привлечению бангладешских инвесторов в кожевенную промышленность Узбекистана. Представлены возможности инвестиционной инфраструктуры страны, особых экономических зон, экспортного потенциала и условий для иностранных инвесторов.
🔹 Разработка стратегической дорожной карты:
Стороны договорились подготовить конкретный план действий для развития долгосрочного и системного сотрудничества.
В завершение переговоров было достигнуто соглашение о расширении отраслевых связей, подготовке кадров, продвижении инвестиционных проектов и активном продвижении узбекской кожевенной промышленности на международной арене.