O‘zbekiston–Gruziya biznes forumi: yangi imkoniyatlar eshigi ochilmoqda
Toshkent shahrida Gruziya Savdo-sanoat palatasi prezidenti Georgiy Pertaya boshchiligidagi rasmiy delegatsiya tashrifi doirasida O‘zbekiston–Gruziya biznes forumi hamda Ishbilarmonlar kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda ikki mamlakat rasmiylari, yetakchi kompaniyalari va 100 ga yaqin gruzin tadbirkorlari ishtirok etdi.
Forum doirasida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi vakillari Gruziyaning “Dressup Group” kompaniyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Mazkur kompaniya o‘z segmentida premium-klass poyabzallar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan bo‘lib, O‘zbekiston bozorida tabiiy charm mahsulotlariga katta qiziqish bildirmoqda.
Muzokaralar davomida “Dressup Group” vakillari O‘zbekistondan tabiiy charm import qilish, shu asosda yangi mahsulotlar ishlab chiqarish hamda eksport geografiyasini kengaytirish niyatini ma’lum qildi.
Shuningdek, tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish maqsadida Tbilisi va Toshkent o‘rtasida biznes-missiyalar uyushtirish, mahalliy korxonalar faoliyati bilan yaqindan tanishish va ishlab chiqarish kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

Бизнес-форум Узбекистан–Грузия: открываются новые возможности
В Ташкенте состоялся бизнес-форум Узбекистан–Грузия и заседание Совета деловых кругов в рамках визита официальной делегации Грузии во главе с президентом Торгово-промышленной палаты Георгием Пертаей. В мероприятии приняли участие официальные лица, ведущие компании и около 100 грузинских предпринимателей.
В рамках форума представители ассоциации "Узчармсаноат" провели встречу с грузинской компанией “Dressup Group”.
Компания специализируется на производстве обуви премиум-класса и выразила серьезный интерес к продукции из натуральной кожи узбекского производства.
В ходе переговоров представители “Dressup Group” заявили о намерении импортировать натуральную кожу из Узбекистана, наладить на ее основе выпуск новых изделий и расширить экспортную географию.
Также стороны договорились об организации бизнес-миссий между Тбилиси и Ташкентом, а также о налаживании производственной кооперации и ознакомлении с деятельностью узбекских предприятий.