UzCharmExpo-EurAsia–2025 xalqaro ko‘rgazmasi muvaffaqiyatli yakunlandi. 2025-yil 16–18 aprel kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan UzCharmExpo-EurAsia–2025 xalqaro ko‘rgazmasi O‘zbekiston charm-poyabzal va aksessuarlar sanoatida muhim voqeaga aylandi. Ushbu ko‘rgazmada 20 dan ortiq davlatdan ishlab chiqaruvchilar, savdo sheriklari va investorlar ishtirok etdi. Ular orasida Italiya, Polsha, Qozog‘iston, Ozarbayjon, BAA, Xitoy, Hindiston va Turkiya kabi mamlakatlarning yetakchi kompaniyalari ham bor edi.
Ko‘rgazmada 150 dan ortiq mahalliy va xalqaro kompaniyalar tomonidan 5 mingdan ziyod tayyor mahsulotlar, xususan ularning yangi namunalarining namoyishi tashkil etildi. Uch kunlik tadbir davomida 1500 ga yaqin tashrif buyuruvchi ro‘yxatdan o‘tdi. Ushbu tadbir orqali O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan charm, poyabzal, sumka, aksessuarlar va ishlab chiqarish uskunalari jahon bozori ishtirokchilariga taqdim etildi.
Mazkur xalqaro ko‘rgazma ishtirokchilar va tashrif buyuruvchilarning soni hamda xalqaro tarkibi bilan Markaziy Osiyodagi charm-poyabzal va mo‘yna sanoatining eng yirik ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmasi sifatida e’tirof etildi. Yil sayin ko‘rgazmaning geografiyasi kengayib, Yevropa va uzoq xorijiy mamlakatlarni ham qamrab olmoqda.
Bu yilgi xalqaro ko‘rgazmada Italiya, Germaniya, Ispaniya, Vengriya, Polsha, Serbiya, Hindiston, Turkiya, Xitoy, Rossiya, Belarus, Eron, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston kabi davlatlarning kompaniyalari va brendlari faol ishtirok etdi.
Hamkorliklar va erishilgan natijalar
Ko‘rgazma doirasida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi tomonidan bir qator xalqaro tashkilotlar bilan xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, eksport hajmlarini oshirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish yo‘nalishlarida hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Ko‘rgazma doirasidagi B2B va G2B uchrashuvlar biznes vakillari uchun samarali muloqot maydoniga aylandi. Natijada, Xitoyning “RedDragonFly” kompaniyasi bilan mamlakatimizda yangi investitsion loyiha amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Shuningdek, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi va AYSAD o‘rtasida ham anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu hujjat ikki tomonlama hamkorlikning huquqiy asosini mustahkamlab, yangi qo‘shma loyihalarga zamin yaratadi.
Shuningdek, ko‘rgazma doirasida Xitoyning ilg‘or poyabzal ishlab chiqaruvchilaridan biri — Gaffluence Company bilan qo‘shma investitsion loyiha amalga oshirilishi kelishib olindi. Ko‘plab ishtirokchilar o‘rtasida 25 mln dollarlik investitsiyaviy hamkorlik, 30 mln dollarlik eksport shartnomalari, qo‘shma loyihalar va texnologiya almashinuvi bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Sizni navbatdagi ko‘rgazmaga taklif qilamiz!
Sizlarni joriy yilning 28–30 oktyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan “UzCharmExpo-EurAsia–2025” charm, poyabzal, attorlik, mo‘yna, jun, qorako‘l va mahalliylashtirilgan mahsulotlar 19-xalqaro ko‘rgazmasida kutib qolamiz!

Международная выставка UzCharmExpo-EurAsia–2025 успешно завершена.
Международная выставка UzCharmExpo-EurAsia–2025, которая прошла с 16 по 18 апреля 2025 года в Ташкенте, стала важным событием для кожевенно-обувной и аксессуарной промышленности Узбекистана. В выставке приняли участие производители, торговые партнеры и инвесторы из более чем 20 стран, включая ведущие компании из Италии, Польши, Казахстана, Азербайджана, ОАЭ, Китая, Индии и Турции.
Более 150 местных и международных компаний представили свыше 5000 готовых изделий, включая новинки. В течение трех дней мероприятия зарегистрировалось около 1500 посетителей. Эта выставка продемонстрировала продукцию, производимую в Узбекистане, включая кожу, обувь, сумки, аксессуары и производственное оборудование, международным участникам рынка.
Международная выставка была признана крупнейшей специализированной выставкой кожевенно-обувной и меховой промышленности в Центральной Азии по числу участников и международному составу. С каждым годом география выставки расширяется, охватывая Европу и другие страны мира.
В этом году активно участвовали компании и бренды из Италии, Германии, Испании, Венгрии, Польши, Сербии, Индии, Турции, Китая, России, Беларуси, Ирана, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
Сотрудничество и достигнутые результаты
В рамках выставки ассоциация “Узчармансаноат” провела переговоры с международными организациями по привлечению иностранных инвестиций, увеличению объемов экспорта и укреплению сотрудничества в области совместных образовательных программ.
B2B и G2B встречи стали эффективной площадкой для общения бизнес-представителей. В результате было достигнуто соглашение о реализации нового инвестиционного проекта с китайской компанией “RedDragonFly” в Узбекистане. Также был подписан меморандум о взаимопонимании между ассоциацией “Узчармансаноат” и AYSAD. Этот документ укрепляет правовую основу двустороннего сотрудничества и создает основу для новых совместных проектов.
Кроме того, было достигнуто соглашение о совместном инвестиционном проекте с одним из ведущих китайских производителей обуви — компанией Gaffluence. Среди участников было заключено соглашений на инвестиционное сотрудничество на сумму 25 миллионов долларов, экспортные контракты на 30 миллионов долларов, а также договоренности по совместным проектам и обмену технологиями.
Приглашаем вас на следующую выставку!
Мы приглашаем вас на 19-ю международную выставку UzCharmExpo-EurAsia–2025, которая пройдет с 28 по 30 октября 2025 года и будет посвящена обувной, кожевенной, галантереи, меховой, шерстяной, каракулевой и локализованной продукции!