Poytaxtimizda bo‘lib o‘tayotgan “Uzbek Import Fair 2025” xalqaro ko‘rgazmasida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi korxonalari o‘z mahsulotlarini taqdim etdi. Charm, poyabzal, aksessuar va mo‘yna mahsulotlari bilan bezatilgan stendlarda mahalliy ishlab chiqarishning yangi namunalarini ko‘rish mumkin. Shuningdek, panel sessiyalarda charm sanoati tarmog‘ida importni kamaytirish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hamda eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha sohadagi ilg‘or loyihalar muhokama qilindi.
Tarmoq korxonalari tomonidan joriy yilning to‘qqiz oyida 346 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, reja 112 foizga bajarildi. Shu bilan birga, 2024-yilga nisbatan import hajmi 98 million dollardan 82 million dollarga qisqardi — bu natija charm sanoatida mahalliy kooperatsiya, texnologik yangilanish va ichki xomashyo bazasining kengayib borayotganidan dalolat beradi.
Ko‘rgazma doirasida tarmoqlar o‘rtasida o‘zaro kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazilmoqda.

На проходящей в Ташкенте международной выставке “Uzbek Import Fair 2025” предприятия Ассоциации «Узчармсаноат» представили свою продукцию. На стендах, оформленных изделиями из кожи, обувью, аксессуарами и меховыми товарами, демонстрируются новые образцы отечественного производства. В рамках панельных сессий обсуждались передовые проекты, направленные на снижение импорта, расширение локализации производства и увеличение экспортного потенциала кожевенной отрасли.
За девять месяцев текущего года предприятия отрасли произвели продукции на сумму 346 миллиардов сумов, выполнив план на 112 процентов. При этом объем импорта по сравнению с 2024 годом сократился с 98 до 82 миллионов долларов, что свидетельствует о развитии локальной кооперации, технологическом обновлении и укреплении сырьевой базы в кожевенной промышленности.