Hindistonning O‘zbekistondagi yangi investitsiya loyihasi
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi va Hindistonning “BMI”, “GVANTGE” kompaniyalari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda muhim iqtisodiy loyiha muhokama qilindi.
Ushbu loyiha, yirik shoxli qoramol suyagini qayta ishlash orqali oziq-ovqat va farmatsevtika sanoati uchun zarur bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarishni maqsad qiladi. Loyihaning umumiy qiymati 10 million dollar deya baholanmoqda.
Muloqotda loyihani amalga oshirishning tashkiliy va iqtisodiy ahamiyat muhokama etildi. Hind kompaniyasi mamlakatimizda amalga oshirishni rejalashtirgan loyiha o‘z ichiga, koramol suyagi va boshqa organik xom ashyolardan yangi mahsulotlar ishlab chiqarishni qamrab oladi.
Hozirgi kunda, qoramol suyagining qayta ishlanishi ko‘plab mamlakatlarda  iqtisodiy va ekologik — yo‘nalishda foyda keltirmoqda. Bu loyiha, shubhasiz, O‘zbekiston uchun yangi eksport imkoniyatlarini yaratish, shuningdek, ishlab chiqarish jarayonlarini optimallashtirish va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish uchun muvaffaqiyatli model bo‘lishi mumkin.

На встрече с ассоциацией «Узчармсаноат» и индийскими компаниями «BMI», «GVANTGE» обсуждался важный экономический проект.
Данный проект направлен на производство продукции для пищевой и фармацевтической промышленности путем переработки крупнорогатого скота. Общая стоимость проекта оценивается в 10 миллионов долларов.
В ходе беседы обсуждены организационное и экономическое значение реализации проекта. Проект, который индийская компания планирует реализовать в нашей стране, включает в себя производство новой продукции из коромысла и другого органического сырья. Сегодня во многих странах переработка коровьих костей приносит пользу как в экономическом, так и в экологическом отношении.
Этот проект, несомненно, может стать успешной моделью для создания новых экспортных возможностей Узбекистана, а также оптимизации производственных процессов и производства продукции с высокой добавленной стоимостью.