Uch tomonlama hamkorlik O‘zbekiston charm sanoatiga yangi imkoniyatlar ochmoqda
O‘zbekiston, Turkiya va Ozarbayjon tashqi ishlar, savdo va transport vazirlarining navbatdagi uch tomonlama yig‘ilishi va uning diorasidagi biznes-forumda "O‘zcharmsanoat" uyushmasi vakillari turk kompaniyalari bilan muzokaralar o‘tkazdi.  Muhokamalar natijasida bir qator muhim kelishuvlarga erishildi.
"SARRE" kompaniyasi bilan mebelsozlik uchun sun’iy charm ishlab chiqarish loyihasi muhokama qilindi. Loyihaning tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi va uning amalga oshirilishi O‘zbekiston mebelsozlik sanoatiga katta hissa qo‘shishi ta’kidlandi.
"Elfa Mimarlik" kompaniyasi O‘zbekistonda yangi yo‘nalishda faoliyat boshlash niyatida. Kompaniya vakiliga mamlakatimizdagi charm sanoatidagi islohotlar va investorlar uchun yaratilgan sharoitlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
"Amaraq" kompaniyasi esa O‘zbekiston korxonalari bilan hamkorlikda Yevropa uchun maxsus poyabzallar va tekstil mahsulotlarini ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. Kompaniya kelgusi oyda O‘zbekistonga tashrif buyurib, mahalliy tadbirkorlar bilan muzokaralar o‘tkazadi.
Ushbu uchrashuvlar va erishilgan kelishuvlar O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlashga va charm sanoatida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi.

На очередной трехсторонней встрече министров иностранных дел, торговли и транспорта Узбекистана, Турции и Азербайджана и бизнес-форуме в его рамках представители ассоциации «Узчармсаноат» провели переговоры с турецкими компаниями. По итогам обсуждений достигнут ряд важных договоренностей.
С компанией «SARRE» обсуждался проект по производству искусственной кожи для мебельной промышленности. Были рассмотрены организационные аспекты проекта и отмечено, что его реализация внесет большой вклад в мебельную промышленность Узбекистана.
Компания «Elfa Mimarlik» намерена начать свою деятельность в Узбекистане в новом направлении. Представителю компании была представлена подробная информация о реформах в кожевенной промышленности нашей страны и созданных условиях для инвесторов.
Компания «Амарак» совместно с предприятиями Узбекистана планирует производство специальной обуви и текстильной продукции для Европы. В следующем месяце компания посетит Узбекистан и проведет переговоры с местными предпринимателями.
Эти встречи и достигнутые договоренности послужат дальнейшему укреплению экономических связей между Узбекистаном и Турцией и развитию взаимовыгодного сотрудничества в кожевенной промышленности.