TEXPO-2024: O‘zbekiston va Pokiston kompaniyalari yangi kelishuvlarga erishdi
Pokiston Islom Respublikasining Karachi shahrida 2024 yil 23-25 oktabr kunlari bo‘lib o‘tgan  “5th International Textile&Leather Exhibition” xalqaro ko‘rgazmasida “O‘zcharmsanoat” uyushmasiga a’zo korxonalardan iborat delegatsiyasi “Made in Uzbekistan” jamoaviy stendi bilan ishtirok etdi.
Mahalliy tadbirkorlarimiz tashqi bozorlarda haridorgir, innovatsion va raqobatbardosh bo‘lgan tayyor charm va undan tayyorlangan erkaklar, ayollar, bolalar va mahsus poyabzallar, charm-attorlik hamda mahsus kiyim mahsulotlarining 100 ga yaqin turlari namoyish etildi.
Xalqaro ko‘rgazma davomida charm-poyabzal va charm-attorlik sanoati rivojlangan xorijiy davlatlarning yirik kompaniyalari bilan B2B uchrashuvlar tashkil etildi. Ularda savdo-iqtisodiy aloqalarning istiqbollari, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, sanoat va eksport salohiyatini yanada rivojlantirish yo‘nalishlari muhokama etildi. Shuningdek, mamlakatimiz charm-poyabzal va charm-attorlik korxonalarini yanada rivojlantirish va ularning eksport saloxiyatini oshirish yuzasidan muzokaralar o‘tkazildi.
Pokistonning “Shafiq Brothers” kompaniyasi tomonidan yurtimizda qo‘y terisidan qayta ishlangan charm mahsulotlari xaridi yuzasidan taklifi bildirildi. Muzokaralar davomida “Havar Interprayziz” MCHJ tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar na’munalari taqdim etildi. Muzokaralar yakunida “Havar Interprayziz” MCHJ tomonidan “Shafiq Brothers” kompaniyasiga charm mahsulotarini yetkazib berish bo‘yicha 800 ming dollarlik eksport shartnomasi imzolandi.

Делегация предприятий во главе руководства ассоциации «Узчармсаноат» приняла участие в международной выставке «5th International Textile & Leather Exhibition» в городе Карачи Исламской Республики Пакистан с коллективным стендом «Made in Uzbekistan».
Отечественные предприниматели представили на внешних рынках около 100 видов востребованной, инновационной и конкурентоспособной готовой кожи и изготовленной из нее мужской, женской, детской и специальной обуви, кожевенно-галантерейной и специальной одежды.
В ходе международной выставки были организованы В2В встречи с крупными компаниями зарубежных стран с развитой кожевенно-обувной и кожевенной промышленностью.
Обсуждены перспективы торгово-экономических связей, направленные на привлечение прямых иностранных инвестиций, дальнейшего развития промышленного и экспортного потенциала.
Также состоялись переговоры по дальнейшему развитию и повышению экспортного потенциала отечественных кожевенно-обувных и кожгалантерейных предприятий.
Пакистанской компанией «Shafiq Brothers» предложено приобрести овечью шкуру производства нашей страны. В ходе переговоров были представлены образцы овчины производства ООО «Havar Interprayziz».
По итогам переговоров предприятием ООО «Havar Interprayziz» подписан экспортный контракт на поставку овечьих шкур компании «Shafiq Brothers» на сумму 800 тысяч долларов США.