“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Rossiyaning “Karavan SK” kompaniyasi rahbari bilan muloqot o`tkazdi. Uchrashuvning asosiy mavzusi mamlakatimizda xom ashyoni chuqur qayta ishlash orqali tayyor charm ishlab chiqarishga qaratilgan investitsiya loyihasini amalga oshirish boʼldi.
Muzokaralar chogʼida yangi investitsiya loyihasini amalga oshirishning tashkiliy va amaliy jihatlari atroflicha muhokama qilib olindi. Xorijik investor mazkur investitsiya loyihasini Toshkent viloyatining Ohangaron tumanida tashkil etilayotgan charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kichik sanoat zonasida amalga oshirish istagini bildirib oʼtdi. Loyihani amalga oshirish uchun investor 4,5 mln.dollar miqdorida to`g`ridan-to`g`ri sarmoya kiritadi.
Rossiya kompaniyasiga Davlatimiz rahbari tomonidan joriy yilning 11 oktyabr sanasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Charm-poyabzal va mo‘ynachilik sohalarida islohotlarni yanada jadallashtirish va sohaning eksport salohiyatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori bilan mamlakatimiz charmsanoati tarmog‘ida faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarga ajralitgan qator imtiyozlar haqida ma`lumot taqdim etildi.
Oxangaronda tashkil etilgan KSZdagi yer maydonlari onlayn savdoga qo`yilishi bilan tanlovda ishtirok etish bo`yicha tashkiliy masalalar yuzasidan xorijiy kompaniyaga tushuntirish va axborot berildi.

«Караван СК» построит в Ахангаране кожзавод
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев провел переговоры с главой российской компании «Караван СК». Основной темой встречи стала реализация инвестиционного проекта, направленного на в налаживание в нашей стране производства готовой кожи путем глубокой переработки сырья.
В ходе диалога были подробно обсуждены организационные и практические аспекты реализации нового инвестпроекта. Инвестор выразил желание реализовать данный проект в малой промышленной зоне, специализированной на производстве кожевенно-обувных и меховых изделий, создаваемой в Ахангаранском районе Ташкентской области. Для реализации проекта российская сторона направит прямые инвестиции в размере 4,5 миллиона долларов.
Российской компании была представлена исчерпывающая информация о предоставляемых субъектам бизнеса льготах и преференциях в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему ускорению реформ и повышению экспортного потенциала кожевенно-обувной и меховой отраслей».
Также стороны обсудили организационные моменты работы, в частности, порядок участия компаний в электронных торгах на приобретение земельных участков в МПЗ Ахангаранского района.
Ассоциация приступила к практическим действиям по выделению земли иностранному инвестору в соответствующем порядке.