“UzCharmExpo-2022” 12-xalqaro ko'rgazma-yarmarkasi doirasida “O'zcharmsanoat” uyushmasida Hindistonning “Homera tanning industries ltd” kompaniyasi direktori Tariq Rizvan bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
2022 yil 25-27 may kunlarida Toshkentda bo'lib o'tadigan “UzCharmExpo-2022” ko'rgazmasida “Homera tanning industries ltd” delegasiyasi yangi investisiya loyihalarini amalga oshirish bo'yicha mahalliy korxonalarimiz bilan muzokaralar o'tkazadi.
Uchrashuvda hindistonlik investorga mamlakatimizda charm-poyabzal va mo'ynachilik sanoatini yanada rivojlantirish borasida davlat tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar va yangilanishlar, qonunchilik bazasi, xorijiy sarmoyadorlarga yaratilgan sharoitlar, soliq va bojxona imtiyozlari, ishlab chiqarish va eksport salohiyati, xom ashyo bazasi to'g'risida atroflicha ma'lumot taqdim etildi.
“Homera tanning industries ltd” kompaniyasi direktori joriy yilning aprel oyida “O'zcharmsanoat” uyushmasining Hindistonga amalga oshirgan biznes-missiyasi katta taassurot qoldirganini, mamlakatimizda biznes uchun yaratilgan sharoitlar O'zbekiston bilan hamkorlik qilishga undaganini ma'lum qildi.
Ma'lumot uchun: “Homera tanning industries ltd” kompaniyasi Hindistonning Kanpur shahridagi yirik klaster korxonasidir. Bu yerda 6 ta charmni qayta ishlash zavodi, 3 ta mahsulot ishlab chiqarish korxonasi, logistika markazi mavjud. Klasterda 900 dan ortiq ishchi mehnat qiladi. 35 yillik tarix oralig'ida kompaniya Hindistoning eng yirik klaster korxonasiga aylandi. Jahon brendlarining avtomobilsozligi, mebelsozligi, moda va xavfsizlik sohalari uchun tayyor charm yetkazib beradi. SHuningdek, dunyo bozoriga o'zining keng assortimentdagi poyabzal, charm-attorlik buyumlarini yetkazib beradi.
Uchrashuvda kompaniya direktori O'zbekistonda yangi qo'shma korxonani ochish bo'yicha o'z tashabbusini ham ilgari surdi. Muloqot chog'ida qayd etilganidek, mamlakatimizda bugungi kunda xorijiy sarmoyadorlarga berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar yangi loyihalarni samarali yo'lga qo'yish uchun xizmat qiladi.
Uchrashuv davomida mazkur tashabusni amalga oshirish bo'yicha “O'zcharmsanoat” uyushmasi tomonidan tayyor investisiya loyihalari yuzasidan takliflar taqdim etildi.

В рамках 12-ой Международной выставки-ярмарки UzCharmExpo 2022 Ассоциация «Узчармсаноат» провела встречу с Тариком Ризваном, директором индийской компании Homera Tanning Industries Ltd.
Делегация компании Homera tanning Industries Ltd на выставке UzCharmExpo-2022 проведет переговоры с узбекскими предприятиями по вопросам реализации новых инвестиционных проектов.
Индийскому инвестору была представлена подробная информация о реализуемых государством мерах для дальнейшего развития кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей страны, нормативно-правовой базе, условиях для иностранных инвесторов, налоговых, таможенных льготах, производственном и экспортном потенциале, сырьевой базе.
Директор Homera tanning Industries Ltd отметил, что большое впечатление на него произвела бизнес-миссия Ассоциации «Узчармсаноат» в Индию в апреле текущего года. Он также подчеркнул, что условия, созданные для ведения бизнеса в нашей стране, придаёт импульс сотрудничеству с Узбекистаном.
Для справки: Homera tanning Industries Ltd — одна из крупнейших кластерных компаний Индии с 35-летней историей. Компания владеет 6 кожевенными заводами, 3 производственными предприятиями и логистическим центром. В кластере работает более 900 человек. Предприятия поставляют готовую кожу для автомобильной, мебельной промышленности, индустриям моды и безопасности. Кластер также экспортирует на мировой рынок широкий ассортимент обуви и кожгалантереи.
В рамках встречи директор компании выдвинул инициативу по открытию нового совместного предприятия в Узбекистане. В ходе переговоров было отмечено, что возможности и льготы, предоставляемые сегодня иностранным инвесторам в нашей стране служат эффективному запуску новых проектов.
В ходе встречи руководство Ассоциации «Узчармсаноат» предложило готовые инвестиционные проекты для старта бизнеса в Узбекистане.