“Innoprom-Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat koʻrgazmasi mamlakatimiz charm-poyabzal sanoati vakillari uchun ham manfaatli muloqotlar maydoni va eksport kelishuvlari uchun qulay platforma boʻldi.
Nufuzli anjuman doirasida “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati Hindistonning “Solar Trans” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv oʻtkazdi. Muloqot mavzusi Hindistonga mamlakatimizda tayyorlangan charm-poyabzal mahsulotlarini xususan, yarim tayyor charm (WET-BLUE) eksportini yoʻlga qoʻyishdir.
Muloqotda Hind kompaniyasi Oʻzbekistonning charm-poyabzal sanoatidagi salohiyati yildan-yilga ortib borayotgani, bugungi kunda sifat jihatdan oʻzbek mahsulotlari yangi bosqichga chiqqanini qayd etdi.  Kompaniya nafaqat Hindistonga balki, Rossiya bozori uchun ham xom ashyo va tayyor mahsulot yetkazib beruvchi savdo uyi sanaladi. Kompaniya vakillari Hindistonlik tadbirkorlarga qoʻy terisining birlamchi qayta ishlangan shaklini (WET-BLUE) yetkazib berish boʻyicha oʻz tashabbusilarini ilgari surdi.
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi bu yoʻnalishda hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyishga tayyor ekanligini bildirdi. Mahalliy korxonalarimiz bilan muzokaralar oʻtkazish boʻyicha aniq tadbirlar rejasini ishlab chiqishga kelishib olindi. Tez kunlarda Oʻzbekistonda tayyorlangan charm mahsulotlar Hindistonga yoʻl oladi.

КОЖЕВЕННО-ОБУВНАЯ ПРОДУКЦИЯ ИЗ УЗБЕКИСТАНА: НОВЫЙ ПУТЬ В ИНДИЮ
Международная промышленная выставка "ИННОПРОМ. Центральная Азия" стала полезной площадкой для представителей кожевенно-обувной отрасли нашей страны по проведению диалогов и заключению новых экспортных контрактов.
В рамках данного мероприятия состоялась встреча руководства Ассоциации «Узчармсаноат» с представителями индийской компании Solar Trans. Тема переговоров – налаживание экспорта в Индию отечественной кожевенно-обувной продукции, в частности, кожевенного полуфабриката (WET-BLUE).
В ходе встречи индийские бизнесмены отметили, что потенциал Узбекистана в кожевенно-обувной отрасли растет из года в год, и сегодня качество продукции под национальной маркой вышло на новый уровень. Компания из Индии является торговым домом, поставляющим сырье и готовую продукцию не только для собственных нужд страны, но и на российский рынок. Гости выступили с инициативой по закупке из Узбекистана в Индию овчины первичной обработки (WET-BLUE).
Ассоциация «Узчармсаноат» выразила готовность в налаживании сотрудничества в этой сфере с партнерами из Индии. Было решено разработать конкретный план действий для переговоров с нашими местными компаниями. Изделия из кожи, произведенные в Узбекистане, скоро отправятся в Индию.