“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati hamda Rossiya yengil sanoat va oʻrmon xoʻjaligi sanoati kompleksi departamenti delegatsiyasi aʼzolari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Tomonlar charm-poyabzal sohasida ikki tomonlama aloqalar koʻlamini yanada kengaytirish, mavjud hamkorlik munosabatini mustahkamlash va mamlakatimizda ishlab chiqarilgan poyabzallar eksportining Rossiya bozoridagi koʻlamini kengaytirish masalalari muhokama etdilar.
Shuningdek, uchrashuvda Rossiyaning “SOL” brendi taʼsischisi ham ishtirok etib, Oʻzbekistondan 3 xil segmentdagi poyabzallarni import qilish boʻyicha oʻz taklifini Uyushma rahbariyatiga maʼlum qildi.
Asosan Xitoy bilan hamkorlik qilib kelgan “SOL” brendi bugungi kunda mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan charm-poyabzal mahsulotlari sifat va narx jihatdan toʻliq talabga javob berishi sabab endilikda oʻzbek korxonalari bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirmoqda.
Rossiya brendi mamlakatimizdagi korxonalardan uchta segmentdagi charm-poyabzal mahsulotlarini xarid qilishni maqsad qilgan. Birinchi yoʻnalish lyuks toifasidagi poyabzallar boʻlib, hozirgi bosqichda har bir oʻlchamdan 100 donadan sotib olish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, sport va bolalar poyabzallari xaridini ham amalga oshirish boʻyicha manfaatli takliflar koʻrib chiqildi.
Uchrashuvda tomonlar mahalliy korxonalarimizga rossiyalik dizayner va texnologlarni jalb etish masalasi yuzasidan fikr almashdi. Shuningdek, jarayon davomida – bevosita Uyushmaning koʻrgazma zalining oʻzida mehmonlarga yurtimizda ishlab chiqarilgan lyuks toifasidagi poyabzallar namunalari taqdim etildi.
Uchrashuv soʻngida qisqa fursat oraligʻida oʻzaro kelishilgan texnik parametrlar asosida ayni yoʻnalishdagi ishlarni boshlash boʻyicha kelishib olindi.

УЗБЕКСКАЯ ЛЮКСОВАЯ ОБУВЬ НА РОССИЙСКОМ РЫНКЕ
Состоялась встреча руководства Ассоциации «Узчармсаноат» с членами делегации Департамента лесной и легкой промышленности России.
Стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения двусторонних отношений в кожевенно-обувной сфере, укрепления существующих связей и расширения масштабов экспорта обуви отечественного производства на российский рынок.
На встрече основатель российского бренда SOL представил руководству Ассоциации свое предложение по импорту обуви из Узбекистана в 3-х разных сегментах.
SOL, сотрудничавший в основном с Китаем, теперь заинтересован наладить взаимодействие с узбекскими компаниями, так как производимая в нашей стране кожевенно-обувная продукция полностью соответствует требованиям к качеству и цене.
Российский бренд намерен закупать у отечественных предприятий кожгалантерею и обувь в трех сегментах. Первая линия – это элитная обувь, которую на данный момент планируется поставлять по 100 штук каждого размерного ряда. Рассмотрены были и выгодные предложения по закупке спортивной и детской обуви.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о привлечении российских конструкторов и технологов на местные предприятия. Также в шоуруме Ассоциации гостям были представлены образцы элитной обуви, произведенной в нашей стране.
По итогам встречи было принято решение о начале работ на основе взаимно согласованных технических параметров.