“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi hamda Belarus yengil sanoat korxonalari assotsiatsiyasi oʻrtasida oʻzaro hamkorlik memorandumi imzolandi. Mazkur hujjat ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash hamda charm-poyabzal va moʻynachilik sanoatida oʻzaro tajriba almashishini nazarda tutadi.
Qayd etish kerakki, jahon tajribasidan kelib chiqqan holda, dunyoning turli mamlakatlari, xususan, Xitoy, Rossiya, Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Italiya, Turkiya davlatlaridagi charm-poyabzal uyushmalari amaliyotini Belarus Respublikasida qoʻllash maqsadida 2021-yilda Belarus yengil sanoat korxonalari assotsiatsiyasi tashkil etilgan edi.
Mazkur tashkilotning asosiy maqsadi bozor ishtirokchilari va davlat organlari oʻrtasida koʻprik vazifasini oʻtash, yagona nuqtai nazarni shakllantirib, tashabbuslarni ilgari surishdir. Shuningdek, yengil sanoat sohasidagi qonunchilik bazasini takomillashtirib borish uyushmaning vazifalaridan biri sanaladi.
Belarus yengil sanoat korxonalari assotsiatsiyasi raisi Nikolay Martynov Oʻzbekistonga tashrifi chogʻida “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi raisi F.Boboyev bilan muloqot oʻtkazdi. Suhbat chogʻida mehmon Belarus uyushmasi oldiga qoʻyilgan vazifalarni bajarishga oid masalalarda Oʻzbekiston tomonining katta tajribasidan foydalanish, ayni yoʻnalishda mamlakatimizda olib borilgan ishlarni Belarusda ham qoʻllash mumkinligini qayd etdi.
Muloqot soʻngida ikki tomonlama aloqalarini mustahkamlash yoʻlida hamkorlik memorandumi imzolandi. Mazkur hujjat bilan tomonlar birgalikda yangi innovatsion ishlanmalar asosidagi qoʻshma loyihalarni amalga oshiradi. Tadbirkorlar manfaatlarini himoya qilish va ularni qoʻllab-quvvatlashda bir-biriga koʻmaklashadi. Bu yoʻnalishda toʻplangan tajriba oʻrtoqlashiladi.
Shuningdek, ikki davlat oʻrtasida savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan qoʻshma tadbirlarni tashkil etish, sanoat kooperatsiyasini oʻrnatishga kelishib olindi.
Mazkur hamkorlik eng avvalo Oʻzbekistondagi tegishli boshqaruv menejmentining ilgʻor, sinalgan usullarini Belarusda qoʻllash imkonini bersa, bizga esa terini qayta ishlash va poyabzal sanoatida Belarus tajribasini qoʻllash va mazkur mamlakat sarmoyalarini keng jalb etishga zamin yaratadi.

НАЛАЖЕН РЕГУЛЯРНЫЙ ОБМЕН ОПЫТОМ МЕЖДУ УЗБЕКИСТАНОМ И БЕЛАРУСЬЮ В КОЖЕВЕННО-ОБУВНОЙ ОТРАСЛИ
Подписан меморандум о сотрудничестве между Ассоциацией «Узчармсаноат» и Белорусской Ассоциацией предприятий легкой промышленности. Документ предусматривает дальнейшее укрепление двусторонних отношений и обмен опытом в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях.
Следует отметить, что Белорусская Ассоциация легкой промышленности была создана в 2021 году в целях изучения и применения на предприятиях страны практики и опыта кожевенно-обувных Ассоциаций таких стран, как Китай, Россия, Узбекистан, Казахстан, Италия и Турция.
Основная цель этой организации – выступать мостом между участниками рынка и государственными органами, формировать общее видение и продвигать инициативы. Одной из задач Ассоциации также является совершенствование нормативно-правовой базы в легкой промышленности.
В рамках визита в Узбекистан председатель Белорусской Ассоциации предприятий легкой промышленности, Николай Мартынов, встретился с председателем Ассоциации «Узчармсаноат», Ф. Бобоевым. В ходе беседы гость отметил, что для реализации задач, поставленных перед Белорусской Ассоциацией, она сможет перенять огромный опыт, накопленный Узбекистаном в кожевенно-обувной отрасли и применять в своей деятельности принципы работы в этой сфере в нашей стране.
По итогам переговоров был подписан меморандум о сотрудничестве по укреплению двусторонних отношений. Данный документ призван способствовать тому, что стороны будут совместно реализовывать совместные проекты на основе новых инновационных разработок. Он поможет защищать и поддерживать интересы предпринимателей. Документ будет способствовать взаимному обмену накопленным опытом в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях двух стран.
Также сторонами была достигнута договоренность об организации совместных мероприятий, направленных на развитие торгово-экономических связей между двумя странами, налаживание промышленной кооперации.
Данное сотрудничество позволит Белорусской стороне применять в своей деятельности передовые, проверенные методы эффективного управления в Узбекистане, Узбекистану же позволит применить опыт Беларуси в кожевенно-обувной промышленности и привлечь инвестиции из этой страны.