“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi hamda Koreya Respublikasining “Selen CO LTD” kompaniyasi rahbari Kim Xyunxeyui bilan uchsharuv boʻlib oʻtdi. Muloqotda Koreyalik investorning Navoiy viloyatida amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan yangi loyiha boʻyicha takliflari atroflicha muhokama etildi.
Uchrashuv avvvalida Uyushma rahbariyati xorijlik tadbirkorga mamlakatimizning charm-poyabzal va moʻynachilik sanoatiga oid qonunchilikdagi soʻngi oʻzgarishlar, investorlarga yaratilayotgan sharoitlar va berilayotgan imtiyozlar haqida maʼlumot taqdim etdi. Oʻz navbatida janob Kim Xyunxeyui bugungi kunda Oʻzbekiston charm-poyabzal sanoatida oʻsish dinamikasi kuzatilayotgani, shu bois Koreya kompaniyasi mamlakatimizga sarmoya kiritishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
“Selen CO LTD” kompaniyasi rahbari “Navoiy” EIZ hududida “NAV SILIN” MCHJ QK yangi korxonasini tashkil etish boʻyicha tashabbusni ilgari surdi. Yangi loyiha faoliyati asosan sintetik ip ishlab chiqarishga yoʻnaltiriladi. Loyiha qiymati 6 million dollarni tashkil etadi. Bu yerda yiliga 120 tonna mahsulot ishlab chiqariladi. Yangi qoʻshma korxonani 2023-yilda foydalanishga topshirish kutilmoqda. Natijada 200 dan ortiq yangi ish oʻrinlari yaratiladi.
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi Koreya kompaniyasi tashabbusini har tomonlama qoʻllab-quvatladi. Yaqindan hamkorlik qilish boʻyicha amaliy va tashkiliy masalalarda yordam berishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Uchrashuvda yangi qoʻshma korxonani barpo etish va foydalanishga topshirish boʻyicha tashkiliy masalalar atroflicha muhokama qilib olindi.

В Ассоциации «Узчармсаноат» прошла встреча с инвестором из Республики Корея, руководителем компании Selen CO LTD, г-ном Ким Хюнхеюи. В ходе диалога подробно обсуждались предложения корейского инвестора по реализации нового проекта в Навоийской области.
В начале встречи руководство Ассоциации проинформировало предпринимателя о последних изменениях в законодательстве в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях, а также льготах, предоставляемых инвесторам. В свою очередь, г-н Ким Хюнхеюи отметил, что в Узбекистане наблюдается динамика роста кожевенно-обувной промышленности, поэтому его компания заинтересована в инвестировании в Узбекистан.
Глава компании Selen CO LTD рассказал о своих планах по созданию нового СП ООО NAV SILIN на территории СЭЗ "Навои". Его деятельность будет направлена на производство синтетической пряжи. Стоимость проекта оценивается в 6 млн долларов. Производственная мощность нового объекта будет достигать 120 тонн продукции в год. Новое предприятие планируется запустить в 2023 году. В результате запуска производственных линий постоянной работой будет обеспечено более 200 человек.
Руководство Ассоциации полностью поддержало инициативу корейской компании и выразило готовность тесно сотрудничать с ней, оказывать методологическую и практическую помощь. Были подробно обсуждены необходимые организационные вопросы по открытию нового СП.