“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi hamda ETG (Export Trading Group) xalqaro kompaniyasi oʻrtasida hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish boʻyicha uchrashuv boʻlib oʻtdi. Mazkur xalqaro kompaniya dunyoning 54 davlatida oʻz faoliyatini olib boradi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi mamlakatimizga investitsiyalar oqimini yanada kengaytirish va uzoq muddatli loyihalarni amalga oshirish boʻldi.
Maʼlumot oʻrnida qayd etish kerak, ETG bugungi kunda qishloq xoʻjaligi, logistika, raqamli tarnsformatsiya, energetika kabi turli sohalarda globol ahamiyatga ega kompaniya sanaladi. Kompaniya nafaqat chakana savdo bilan shugʻullanuvchi tashkilot sifatida balki, tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchi sifatida jahonga oʻzini tanitgan. Kompaniya katta savdo bozoriga ega sanaladi.
Uchrashuvda uyushma rahbariyati tomonidan Niderlandiyalik ishbilarmonlarga Oʻzbekistondagi sarmoyaviy muhit, investorlar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar haqida batafsil maʼlumot berildi.
Oʻz navbatida xalqaro kompaniya vakillari tashkilotning tarixi, xalqaro bozordagi oʻrni va ahmiyati haqida maʼlumot taqdim etishdi.
ETGning Oʻzbekistonda oʻz faoliyatini kengaytirishi mamlakatimizning eksport salohiyatini oshirishga xizmat qiladi. “Made in Uzbekistan” yorligʻi ostida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning eksport geografiyasini kengaytiradi. Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikda yangi loyihalarni amalga oshirish boʻyicha kelishuvga erishishdi.

В Ассоциации “Узчармсаноат” прошла встреча с представителями международной компании ETG (Export Trading Group), которая на сегодня представлена в 54 странах мира, в том числе и Узбекистане.
Главная тема повестки – увеличение объемов инвестиций в нашу страну, запуск проектов на долгосрочной основе.
Для справки, ETG сегодня это глобальный игрок, обладающий опытом работы в различных отраслях, в том числе сельском хозяйстве, логистике, мерчандайзинге и переработке, оптимизации цепочки поставок, цифровой трансформации и энергетике. Компания позиционирует себя не как крупный торговый оператор, а полноценный производитель, который сегодня занимается выпуском готовой продукции и доставкой ее до конечного покупателя. Владеет широким рынком сбыта.
На встрече в Ассоциации деловым людям из Нидерландов была дана полная информация об инвестиционном климате в Узбекистане, о защите прав и интересов инвесторов, условиях, созданных для ведения бизнеса.
В свою очередь гости поделились историей своей компании, говорили о сегодняшних масштабах и возможностях на мировом рынке.
Расширение бизнеса ETG в Узбекистане позволит увеличить объемы экспорта и расширить географию стран-покупателей продукции под национальным брендом Made in Uzbekistan. В ходе переговоров стороны договорились о разработке новых совместных проектов.