Sanoatning “drayver” sohalari deputatlar nazoratida
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya Qo‘mitasida onlayn hamda offlayn shaklida Sanoatning “drayver” sohalarini rivojlantirish va hududlarning sanoat salohiyatini to‘liq ishga solish hamda mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligini yanada oshirish masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi.
Unda deputatlar, partiya faollari tomonidan “O‘zbekiston-2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi va unga  a'zo korxonalar tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan xisoboti tinglandi.
Uyushma oldiga 2024–2026 yillarda charm-poyabzal sanoatini yanada rivojlantirish dasturini ishlab chiqish hamda 2023–2025 yillarda jami qiymati 1,0 mlrd dollarlik 769 ta investitsiya loyihalarini amalga oshirish natijasida 41,8 ming yangi ish o‘rinlari yaratish vazifasi belgilangan.
Shuningdek, uyushmaga a'zo 200 dan ziyod korxonalarda halqaro sifat menedjmenti (ISO) sertifikatlarini olish bo‘yicha tarmoq rejalari tuzilgan bo‘lib, unga muvofiq, 75 ta korxonalar tomonidan xalqaro sertifikat (ISO:9001) o‘zlashtirishga erishildi.
Uyushmaga a'zo korxonalar tomonidan belgilangan vazifalar ijrosi deputatlar bilan atroflicha muhokama etildi.
Shuningdek, hududlarning imkoniyatlaridan kelib chiqib, xorijiy va mahalliy investorlarni jalb qilish uchun yangi investitsiya loyiha takliflarini ishlab chiqish borasida erishilayotgan natijalar, 2030 yilgacha charm-poyabzal, metallurgiya, elektrotexnika va qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish dasturlari ijrosi to‘g‘risida batafsil ma'lumot berildi. Davra suhbati davomida, investitsiya sohasida erishilgan natijalar, mavjud muammolar va ularni yechimi bo‘yicha takliflar ham tinglandi.

«Драйверы» промышленной отрасли под контролем депутатов
В исполнительном комитете политического совета УзЛиДеП состоялся круглый стол в режиме онлайн и офлайн, по вопросам дальнейшего развития «драйверов» промышленной отрасли и использования промышленного потенциала регионов, а также дальнейшего повышения инвестиционной привлекательности нашей страны.
В нем депутаты и актив партии заслушали отчет о работе, проводимой ассоциацией «Узчармсаноат» и входящим в нее предприятиями в целях обеспечения реализации задач, поставленных в государственной программе по реализации стратегии «Узбекистан-2030» и «Год молодежи и поддержки бизнеса».
Перед ассоциацией поставлена ​​задача разработать программу дальнейшего развития кожевенно-обувной отрасли на 2024-2026 годы и создать 41,8 тысячи новых рабочих мест в результате реализации 769 инвестиционных проектов на сумму $1,0 млрд в 2023-2025 годах.
Также более 200 предприятий-членов ассоциации разработали сетевые планы получения международных сертификатов менеджмента качества (ISO), согласно которым 75 предприятий получили международный сертификат (ISO:9001).
С депутатами подробно обсуждалась реализация задач, поставленных предприятиями-членами ассоциации.
Также, исходя из возможностей регионов, достигнуты результаты по разработке новых инвестиционных проектных предложений по привлечению иностранных и отечественных инвесторов, а также реализации программ развития отраслей кожевенно-обувной, металлургической, электротехнической промышленности и промышленности строительных материалов до 2030 года. В ходе круглого стола были заслушаны достигнутые результаты в инвестиционной сфере, существующие проблемы и предложения по их решению.