Xalqaro hamkorlikning yangi bosqichi
Joriy yilning 15-aprel kuni "O'zcharmsanoat" uyushmasi raisi v.b. F.Nurmuhamedov Hindistonning “Homera Tanning Industries Pvt.Ltd.” kompaniyasi vakillari bilan muloqot o’tkazdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi Respublikamizdagi terini qayta ishlab chiqaruvchi salohiyatli korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarning Hindiston davlatiga eksportini yoʼlga qoʼyish va mavjud savdo operatsiyalarini yanada rivojlantirish maqsadida savdo omborini tashkil etish masalasi bo’ldi.
Uchrashuv avvalida Hindiston kompaniyasiga mamlakatimiz sanoat tarmoqlarida xususan, charmsanoat sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati toʼgʼrisida maʼlumot berildi. Shuningdek, milliy sanoatimizga sarmoya kiritish maqsadida boʼlgan xorijiy investorlarga davlat tomonidan yaratilgan sharoit va berilayotgan imkoniyatlar, preferensiyalar, soliq, bojhona imtiyozlari toʼgʼrisida taqdimot oʼtkazildi.
Maʼlumot uchun: Mazkur kompaniya 1987 yilda asos solingan.Bugungi kunda kompaniyada 900 dan ortiq ishchi faoliyat yuritadi.Kompaniya tomonidan bir oyda tayyor charm mahsulotlaridan 500 ming kvadratfut charm remenlari, 500 ming kvadratfut poyabzal uchun mol terisidan tayyor charm, 2 mln. kvadratfut avtomobil va mebel sohasi uchun charm, 100 ming dona charmdan remenlar, 60-80 ming juft poyabzal ustki qismlari, 25 ming juft poyabzal ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Kompaniya Hindistonda tashkil etilishi ko’zda tutilgan savdo omboridan tayyor terini sotib olishni o’z oldiga reja qilgan.
Shuningdek, kompaniya vakillari Hindiston davlatida terini qayta ishlab chiqaruvchi yirik kompaniyalar ham qiziqish bildirib, hamkorlikda ishlashga tayyor ekanliklarini ta’kidlab o’tdi.
Muloqot yakunida Uyushma raisining xorijiy maslahatchisi Mitesh Verma tomonidan bozor tahlillariga asoslangan aniq maʼlumotlar va savdo omborini tashkil etish yuzasidan yoʼlga qoʼyiladigan koʼp tomonlama hamkorlik aloqalari toʼgʼrisida tegishli rejalar maʼlum qilindi va tushuntirib berildi.

Новый этап международного сотрудничества
15 апреля текущего года И.О.  председателя ассоциации «Узчармсаноат»  Ф.Нурмухамедов провел диалог с представителями индийской компании  «Homera Tanning Industries Pvt.Ltd» .
Основной темой встречи стало создание торгового склада с целью экспорта продукции, производимой  кожевенными предприятиями  нашей страны, в Индию и дальнейшего развития существующих торговых операций.
В начале встречи индийская компания была проинформирована о реформах, проводимых в промышленных отраслях нашей страны, в частности в кожевенной промышленности, а также о потенциале производства, инвестиций и экспорта. Также была проведена презентация об условиях,  возможностях, преференциях, налоговых и таможенных льготах, создаваемых государством,  для иностранных инвесторов, желающих вложить средства в нашу национальную промышленность.
Для справки: Данное предприятие основано в 1987 году. Сегодня на предприятии работает более 900 человек. Компания производит 500 000 кв. футов готовых кожаных ремней, 500 000 кв. футов готовой кожи для обуви, 2 млн. кв. футов автомобильной и мебельной кожи, 100 000 штук кожаных ремней, 60-80 000 пар верхней части обуви и 25 000 пар обуви в месяц.
Компания планирует закупать готовую кожу на торговом складе, который планируется открыть в Индии.
Также представители компании отметили, что крупные предприятия по переработке кожи в Индии проявили интерес и готовы к сотрудничеству.
В завершение диалога Митеш Верма, зарубежный советник председателя Ассоциации, проинформировал и разъяснил  информацию, основанную на анализе рынка и соответствующих планах многостороннего сотрудничества, которое будет установлено в связи с созданием торгового склада.